Neučíme sa pre školu, ale pre život.

Seneca

 

Škola sa zúčastnila hasičských dní v Spišskej Sobote

V sobotu 18. mája 2019 sa od 9.00 hod. v Poprade – Spišskej Sobote uskutočnil už 14. ročník súťaže vo varení kotlíkového guláša, ktorý bol hlavnou súčasťou tamojších hasičských dní.

Tradičným znakom tejto akcie, ktorá sa organizuje na námestí v Spišskej Sobote je aj tradičný trh, ukážky historickej a súčasnej hasičskej techniky i kultúrny galaprogram na záver akcie.

Priamou účasťou na trhu sa zúčastnila i naša škola, ktorá ponúkala u nás vyrobené textilné výrobky. Účasť na podobných akciách sa škola nielen propaguje, ale sa dostáva aj do povedomia širokej verejnosti.

  

Celeste má srdce zo zlata

Tvárou nášho Festivalu študentského remesla je populárna slovenská speváčka Celeste Buckingham. Okrem toho Celeste dlhodobo spolupracuje s našou školou na rôznych projektoch. Jedným z nich je i charitatívny projekt Celeste camp. Ten je týždenný kemp v lone prírody a je určený pre rómskych žiakov, ktorí majú v škole dobré výsledky, takže je to aj forma odmeny. O kempe povedala priamo Celeste v jendej z televízií.

 Tu si môžete pozrieť ako o kempe hovorí priamo Celeste:

https://topstar.noviny.sk/hudba/438025-celeste-buckingham-ma-srdce-zo-zlata

Poďakovanie Miroslavovi Suchovi

Škola ďakuje generálnemu riaditeľovi Spoločného výskumného centra Európskej komisie Miroslavovi Suchovi, že sa osobne zúčastnil simulovaných eurovolieb, ktoré sa uskutočnili na našej škole 6. mája 2019.

Našu školu navštívil v rámci svojho slovenského turné, ktorého hlavným poslaním bolo propagovať Voľby do Európskeho parlamentu.

Aj na našej škole si sám potvrdil, že veľké veci sa dajú robiť aj v skromných podmienkach. Výrobky našich žiakov, kde prevláda rómska komunita, totiž poznajú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a je jedno či sú to výrobky z dreva alebo textilu. Bol milo prekvapený, že na škole sa uskutočnili simulované eurovoľby a žiaci sa živo zaujímajú o tieto voľby a všetko okolo nich.

Veríme, že aj vďaka tejto vzácnej návšteve priamo z Európskej únie budú vedieť nové poznatky o únii posunúť ďalej, či už svojim rovesníkom alebo rodičom. Zmeniť svoj život totiž môžu iba svojou slobodnou vôľou a možnosťou voľby.

   

Do verejnej zbierky modrého gombíka sa zapojila i naša škola

Slovenský výbor pre UNICEF už po pätnásty krát zorganizoval celoslovenskú verejnú zbierku modrého gombíka. Cieľom zbierky, ktorá sa koná 13. - 26. mája 2019, je zabezpečiť humanitárnu pomoc pre deti na východnej Ukrajine, ktoré už šiesty rok žijú vo vojnovom konflikte.

Na východe tejto krajiny vypukol ozbrojený konflikt ešte v roku 2014, pričom situácia v Doneckej a Luhanskej oblasti je stále vážna. Následky konfliktu sú aj dnes veľmi citeľné, a to aj v širších oblastiach v blízkosti týchto regiónov.

Už 15. rok tak spája zbierka MODRÝ GOMBÍK dva svety – ten náš a ten, v ktorom sa deti ocitli v núdzi a sú odkázané na našu pomoc.

Už od 13. mája 2019 tak budete stretávať v uliciach slovenských miest, v nákupných centrách a na železničných staniciach dobrovoľníkov s prenosnými pokladničkami. Za symbolický príspevok si budete môcť pripnúť modrý gombík.

Naša škola sa aktívne zapojila do tejto zbierky a aj naši žiaci – dobrovoľníci sú v uliciach, aby následný výťažok zbierky od svojich spoluobčanov poslali deťom, ktoré sú v núdzi.

 

Môžete pomôcť aj vy:

Príspevkom na účet: SK91 0200 0000 0040 8644 5155, VS: 1980 v období od 6. 5. 2019 do 30. 6. 2019

www.unicef.sk/modrygombik

Svojim príspevkom do pokladničiek našim dobrovoľníkom, ktorých môžete stretnúť v mestách po celom Slovensku od 13. 5. 2019 do 26. 5. 2019.

Zdroj: webnoviny, unicef

 

Prípravu na "európske" voľby už máme za sebou

V pondelok 6. mája 2019 sa uskutočnili na našej škole simulované Voľby do európskeho parlamentu.

Tie sa oficiálne uskutočnia 25. mája 2019 na celom Slovensku, preto vedenie našej školy pripravilo pre žiakov simulované voľby, aby si žiaci vyskúšali aké to je niesť zodpovednosť za svoj volebný hlas a zúčastniť sa volebného aktu.